Tootegrupid
Kaubamärgid

Respo

Millist paralleelsõiduseadet valida?

Millist paralleelsõiduseadet valida?

 

 

Paralleelsõiduseadme valimisel tuleks paika panna mõned faktorid.

1. Milliseid töid teostatakse?

2. Kui suurt täpsust tarvis on?

3. Kas kasutatakse ISOBUS-i?

4. Kas kasutatakse sektsioonikontrolli ja/või muutuva kulunormiga töötamist?

5. Kas vajatakse rooliseadet?

6. Kuidas seadet tulevikus täiendada?

 

Milliseid töid teostatakse ja kui suurt täpsust tarvis on?

Alustada võikski sellest, et välja mõelda, millistel töödel seadet vaja läheb. Sellest otseselt sõltub ka vajalik täpsus.

20-25cm (EGNOS) sobib kaardistamiseks, mullaharimistöödeks ja algtaseme pritsimiseks ning väetamiseks.

10-15cm (RangePoint RTX) sobib juba ka vilja külvamisel kasutada. Hea tulemuse annab pritsimisel ja väetamisel. Täpsemaks muutub ka sektsioonikontrolliga töötamine.

2,5cm (RTK) täpsus on kõikides töödes väga hea. Siia võibki juurde lisada, et ilma rooliseadmeta ei ole RTK parandussignaalil erilist mõtet. Inimese käsi ikka eksib ja suure masinaga kitsal joonel sõites, samal ajal erinevaid traktori nuppe vajutades, on suhteliselt keeruline täpset tulemust saavutada. Seal tulebki appi rooliseade.

 

Milliseid lisafunktsioone vaja on?

Kas kasutate ISOBUS agregaate, sektsioonikontrolli või koguni muutuva kulunormiga töötamist? Mõned seadmed on saadaval nii GNSS signaali kui ka ISOBUS toega (nt Mülleri displeid ja Trimble’i GFX-750).

Parema nähtavuse saavutamiseks on võimalik juurde lisada kaameraid, kasutusmugavuse tõstmiseks joystick jne.

 

Kas vajatakse rooliseadet?

Rooliseade teeb põllul töötamise tunduvalt mugavamaks. Väsimus ei tule nii kiiresti peale, operaatorist tingitud vigade arv väheneb ja operaator saab täpsemalt jälgida taimestiku olukorda põllul.

Kui rooliseade on vajalik, siis tuleb vaadata, millist tarvis on. Lihtsamad lahendused (nt Trimble EZ-Steer) toimivad lihtsamates oludes, kus maastik ei ole väga raske. Raskemad olud tahavad täiuslikumaid lahendusi (nt Trimble EZ-Pilot Pro). Tippmudeliks on hüdrauliline juhtimine (nt Trimble Autopilot), mis võimaldab absoluutset täpsust ja kasutusmugavust.

 

Kuidas seadet tulevikus täiendada?

Oluline on mõelda sellele, kuidas saab soetatud komplekti tulevikus täiendada. Kui praegu ei ole ISOBUS oluline, aga tulevikus on plaanis ISOBUS agregaate soetada, siis võiks valitud seadmel ka ISOBUS valmidus olemas olla. Seda lihtsalt ei pea aktiveerima.

Sama kehtib ka kõigi teiste lisafunktsioonide kohta (sh rooliseade).

 

Kui nendele asjadele on vastus leitud, siis peaks õige seadme valimine juba lihtsalt minema.

Abi saate küsida: Kaur Raja | 5562 3826 | kaur.raja@agroproff.ee